آموزش تخصصی رسم کش دیتا (۶)

من بحث کش دیتا رو تمام کرده بودم و نمی خواستم بیش از این ادامه بدم اما از آنجایی که بسیاری از افراد سوال می کنند که چطور این کش دیتا رو باید در نرم افزارهایی مثل داینامیک تریدر یا موتیو ویو فراخوانی کرد ، این مطلب رو خدمت علاقه مندان ارائه می کنم هر چند انتظار می رفت ، خود دوستان نئوویو کار هم کمی زحمت بکشند!

زمانی که High و Low ها را طبق مباحث قبلی از چارت استخراج و در فایل اکسل یادداشت کردید ، این فایل قابل خواندن توسط نرم افزارها نیست و باید تغییرات کوچکی در آن اعمال کنید.

فابل اکسلی که با پسوند CSV. تهیه کردیم برای اینکه توسط نرم افزارهای مختلف قابل خواندن باشد ، باید دارای ۷ ستون باشد که از چپ به راست عبارت اند از :

۱- ستون Name :  اسم سهم یا چارت مورد نظر را در سلول اول یاداشت کنید مثلا GOLD

۲- ستون Date : نکته ای که در این ستون باید به آن توجه داشته باشید این است که بین روز ، ماه و سال نباید از هیچ کاراکتری (مثل نقطه – خط فاصله – اسلش و …) استفاده کنید.

۳- ستون O : این ستون همان ستونی است که شما اعداد مربوط به High و Low استخراج شده توسط خودتان را درون آن ثبت کرده اید.

۴- ستون H : ستون O را در اینجا کپی کنید.

۵- ستون L : ستون O را در اینجا کپی کنید.

۶- ستون C : ستون O را در اینجا کپی کنید.

۷- ستون Vol : در این ستون نیازی نیست حجم واقعی ثبت شود و می توانید برای راحتی عدد ۰ یا ۱ را برای حجم هر سطر در نظر بگیرید.

توجه کنید ، کسانی که برایشان تاریخ اهمیتی ندارد ، می تواند از دستورات اکسل استفاده کرده و تاریخ را به صورت غیر واقعی و با سرعت زیاد! در کمتر از یک دقیقه برای کل ستون تاریخ ثبت کنند.

نمونه ای از فایل اکسل را می توانید در زیر ببینید :

در نرم افزار داینامیک تریدر برای پسوند CSV باید از تنظیمات خاصی استفاده کنید ، این تنظیمات و اعداد بسیار مهم هستند و باید دقیقا مثل عکس زیر وارد شوند :

در نرم افزار موتیو ویو هیچ تنظیم خاصی نیاز ندارد و می توانید فایل را در نرم افزار فراخوانی کنید!

زمانی که دیتا را در نرم افزار فراخوانی می کنید ، کندل هایی را مشاهده می کنید که هیچ بدنه ای ندارند و O=H=L=C می باشد. کافیست برای رسم کش دیتا حالت نمایش چارت را به صورت کلوز  (خطی) در آورید تا کش دیتا برای شما رسم شود. واضح است که کلوزی که به فایل اکسل خوراندیم! همان اعداد استخراج شده کش دیتا توسط خودمان است!

برای خطی کردن نمودار در داینامیک تریدر یک بار دکمه C روی کیبور را بفشارید و در موتیو ویو دوبار دکمه B را .

امیدوارم مشکلات دوستان به صورت کامل حل شده باشد ، امید آنکه به کار آید. 

آموزش تخصصی رسم کش دیتا (۵)

در درس های گذشته با رسم کش دیتای صحیح به طور کامل آشنا شدید . همان طور که می دانید کش دیتا را نمی توان به طور صحیح روی خود نرم افزار به صورت مستقیم ترسیم کرد چرا که خطاهایی در رسم به وجود می آید و باید High و Low را از چارت اصلی در یک فایل اکسل (Excel) استخراج کنیم و سپس نمودار کش دیتا را در خود اکسل (Excel) یا نرم افزاری مانند موتیو ویو (MotiveWave) و … ترسیم کنیم.

در درس قبلی منحصرا به رسم کش دیتا در خود نرم افزار( روی نمودار کندل استیک) پرداختیم و خطاهای آن را نسبت به کش دیتای واقعی بیان کردیم و در این درس می خواهیم به روش های دیگر تهیه کش دیتا که شامل خطاهای بسیار بیشتری نسبت به روش قبلی می باشند ، اشاره کنیم.

همان طور که دیدیم استخراج High و Low و تهیه فایل اکسل کاری زمان بر بود بنابراین برخی در سراسر دنیا به این فکر افتادند تا فایل اکسل را به جایی که به صورت دستی تهیه کنند به صورت اتوماتیک و با استفاده از یک اندیکاتور تهیه کنند!

اندیکاتورها را می توان از جنبه های مختلفی دسته بندی کرد که در این درس به صورت زیر طبقه بندی می کنیم:

نوع اول : اندیکاتورهایی که کش دیتا را روی نمودار اصلی ، معمولا روی پلت فرم متاتریدر ، ترسیم می کنند.

نوع دوم : اندیکاتورهایی که  علاوه بر رسم کش دیتا روی نمودار اصلی (که هدف اصلی این روش نیست!) ، خروجی اکسل از High وLow های استخراج شده می دهند.

به صورت کلی برای هر دو روش فوق این اندیکاتورها دارای خطاهای زیر هستند :

۱- شیارهای زمانی بین کش دیتاها با هم برابر نیستند

۲- شیارهای زمانی برای خط واصل بین کش دیتاها با هم برابر نیستند

۳- بحث زمان از حالت استاندارد خارج می شود

۴- کانال کشی الگوها به خصوص برای الگوهای زمان بر می تواند با مشکل مواجه شود

۵- عدم شناسایی درست تقدم و تاخر High و Low در کندل های نا متعارف

۶- عدم شناسایی درست تقدم و تاخر High و Low به خاطر تهیه کش دیتا در تایم های بالا

۷- عدم شناسایی درست تقدم و تاخر High و Low در موارد خاص از جمله وجود چند High و Low مساوی برای مثال در حالت ساده H-L-H یا L-H-L

۸- عدم شناسایی درست تقدم و تاخر High و Low در موراد خاص از جمله زمانی که حتی در تایم یک دقیقه همچنان High و Low روی یک کندل واقع است

۹- در موارد خاصی نیاز به رسم دو کش دیتا برای یک واحد زمانی است که در این حالت اندیکاتور نمی تواند ۲ جفت High و Low را استخراج کند!

چهار مورد اول را در درس قبل نیز با هم مرور کردیم و همان طور که می بینید اگر بخواهیم به صورت تخصصی راجع به کش دیتا صحبت کنیم ، این بحث ابتدایی آن قدر هم که افراد کم تجربه فکرمی کنند آسان نیست! و نکات بسیار ریزی در آن نهفته است. علاوه بر ۹ مورد بالا موارد بیشتری هم می توانم بنویسم ولی برای اینکه از بحث اصلی خارج نشویم ، همین قدر کفایت می کند.

در اندیکاتورهای نوع اول تقریبا همه ی خطاهای فوق رخ می دهد البته در برخی بازارها می توان میزان بعضی از خطاها را مینیمم کرد برای مثال بحث فواصل زمانی یکسان را در بازارهای ۲۴ ساعته می توان تا حدود زیادی مرتفع کرد و با نصف کردن فاصله ها این خطا را مینیمم کرد اما همچنان در اکثر اوقات نمی توان در این حالت کش دیتا را لگاریتمی کرد!

توجه داشته باشید اگر در بازار های ۲۴ ساعته (مثل بورس تهران که نمی توان از ترفند نصف کردن فاصله ها استفاده کرد) فاصله ها نصف نشود ، خطای زمانی همچنان رخ می دهد و لذا به راحتی می توان به جای استفاده از این نوع اندیکاتور ، کار را به صورت دستی روی خود نمودار کندل استیک ، با سرعت زیاد انجام داد ، تا حداقل خطاهای زیادی که در پیدا کردن تقدم و تاخر High و Low می تواند رخ دهد ، به وجود نیاید. از این رو این نوع اندیکاتورها تقریبا به هیچ دردی نمی خورند! این خطاهای زیاد را اکثرا می توان در ریز موج های الگوها مشاهده کرد بدین صورت که در برخی قسمت های چارت هیچ الگوی نئوویو را نمی توان مشاهده کرد!

اکثر خطاهای مذکور را نمی توان در اندیکاتورهای نوع اول ترسیم کش دیتا مرتفع کرد اما در نوع دوم با توجه به این که دیتا از نرم افزار اصلی خارج می شود و در جای دیگری ترسیم صورت می گیرد می توان از ۹ مورد فوق ۴ مورد اول را به صورت کامل مرتفع کرد اما همچنان یک اندیکاتور توانایی مرتفع کردن خطاهای دیگر را ندارد و خطاهای دیگر باید به صورت شهودی و توسط شخص  مرتفع گردد ، از روست که استاد گلن نیلی در آمریکا و در مهد امکانات کامپیوتری همچنان تاکید دارد که کش دیتا باید به صورت دستی تهیه شود و اندیکاتورهای استخراج کننده ی کش دیتا خطاهای ریز و درشت زیادی را به همراه دارد.

به نظر می رسد برای تهیه کش دیتا به صورت نیمه-اتوماتیک اولا یک نرم افزار لازم است نه یک اندیکاتور ساده ، دوما دیتای بسیار جامع در تمام تایم فریم ها نیاز است (عملا به یک دیتا پرو وایدر نیاز داریم) و سوما تعریف پذیری تمامی استثناء ها و هشداری مبنی بر رسم دستی آنها ! در نرم افزار امکان پذیر باشد.

البته لازم به ذکر است واقعا ترسیم کش دیتا به صورت دستی این قدرها هم سخت نیست که بخواهیم چنین کارهایی انجام دهیم و برای هر نمودار یکی دو ساعت وقت بیشتر نیاز نیست ، علی الخصوص در بازارهای جهانی که معمولا  تعداد نمودارهای افراد حرفه ای به انگشتان یک دست (نهایتا دو دست!) هم نمی رسد و فقط کافیست یک بار برای همیشه ، این دیتا تهیه و این زمان صرف شود.

در همین جا به چندی از مهمترین سوالات در این مورد پاسخ می دهم :

خطاهای استفاده از اندیکاتور چقدر است؟

با همه ی این بحث ها همچنان افرادی هستند که روش تهیه کش دیتا به صورت دستی برایشان سخت است و خودشان را به هر دری می زنند تا اینکه سریع این کار را انجام دهند از این رو این پرسش را از افرادی چون من ، که سال هاست کش دیتا را به صورت دستی تهیه می کنم می پرسند که میزان خطا در روش اندیکاتوری چقدر است تا اگر این خطا قابل توجه نباشد ، همچنان این خطای دانسته را انجام دهند!

اولا باید بدانیم گلن نیلی در مورد میزان خطا و ارائه ی عددی خاص تا کنون چیزی نگفته است و فقط می گوید باید کش دیتا به صورت دستی تهیه شود تا عاری از خطا باشد اما به عنوان فردی که سال هاست کش دیتا را به صورت دستی در نرم افزار اکسل و همچنین به صورت دستی روی خود نمودار در نرم افزار های مختلف تهیه کرده ام می تواند بگویم تعیین عددی خاص برای میزان خطا قطعا اشتباه است . برای مثال اگر چارت را به بازهای ۳ ماهه تقسیم کنیم در رسم کش دیتای روزانه ممکنه است در برخی از این سه ماهه ها هیچ تفاوتی بین کش دیتای رسم شده توسط اندیکاتور و کش دیتای دستی نباشد و گاها بیش از ۱۰ خطا ممکن است در یک بازه ی سه ماهه رخ دهد. تجربه ی من گوید این خطاهای به سمت عدد خاصی میل نمی کند و چارت با چارت و ماه به ماه این ها می تواند متغیر باشد. در نهایت برای همه ی نئوویو کاران قطعا صحبت گلن نیلی به عنوان استاد می تواند و باید فصل الخطاب باشد.

اما سوال بعدی : برای بورس تهران از چه دیتایی استفاده می کنیم؟

متاسفانه در ایران در بحث های پایه ای مثل دیتا هیچ متولی درست و حسابی وجود ندارد و این به خاطر عدم نهادینه شدن تحلیل تکنیکال در بین متولیان است! هر کسی برای خود دیتایی را با فرمول های غیر یکسان تعدیل می کند و به خورد افراد متقاضی می دهد!

آنچه که مسلم است این است که دیتای تحلیل الیوتی باید فول تعدیل باشد و همه ی گپ های اجباری اعمال شده باید تا حد امکان حذف شود. از این رو معمولا دیتاهای مجانی پلت فرم های متاتریدر از کیفیت و دقت مناسبی برخوردار نیست و همچنین تعدیلات آنها ناقص و غیر قابل انتخاب هستند. این مورد یکی دیگر از اشکالات اندیکاتور هاست که در موارد بالا به آن اشاره نشد چرا که این اندیکاتورها به اجبار از روی این پلت فرم هاو با دیتای بی کیفیت باید High و Low را استخراج کنند.

نمی توانم بگویم دیتای شرکت های دیتا فروش! خیلی دقیق و کاردرست است اما به نظر می رسد از دیتای پلت فرم ها بسیار بهتر و دقیق تر می باشد از این رو شخصا از دیتای شرکت رهاورد نوین با تعدیل عملکردی استفاده می کنم و چه خوب بود اگر این دیتا با قیمت خیلی مناسب تری و در بازه های زمانی طولانی تر در اختیار همگان قرار می گرفت! 

 اما سوال آخر : کندل نامتعارف چیست ؟

کندل هایی که طولشان  خیلی بلندتر از معدل طول کندل های ماقبلش باشد را کندل نامتعارف می گوییم. به عنوان یک معیار ریاضی به صورت کلی اگر طول کندل بیش از از ۱٫۵-۲ برابر ATR با دامنه ۱۰ باشد ، در زمره کندل های نا متعارف جای می گیرد.

در پایان این آخرین بحث در مورد کش دیتا بود که نوشتم ، هر چند می توان هر کدام از ۹ مورد بالا را به همراه موارد تخصصی دیگر مشابه به تفصیل بحث کرد ، اما به نظرم تا همین جا کفایت می کند و افراد زیادی که اصلا نمی دانستند کش دیتا چیست و چطور باید تهیه شود ، الان به راحتی جواب این سوالات را می دانند و همچنین اگر افرادی همچنان ترجیح می دهند از اندیکاتورهای رایگان و غیر رایگان استفاده کنند ، می دانند این اندیکاتورها به هیچ عنوان نمی توانند کش دیتای واقعی مد نظر آقای گلن نیلی را تهیه کنند وگرنه خود ایشان چند خط فرمول می نوشتند و این مناقشات پیش نمی آمد.

نمونه ای از رسم کش دیتای صحیح در نرم افزار موتیو ویو را می توانید مشاهده کنید (یعنی فایل اکسل به صورت دستی با استفاده از دیتای با کیفیت مناسب تهیه شده و سپس در نرم افزار موتیو ویو بارگذاری شده است) :

امیدوارم این ۵ درس برای کارآموزان الیوت به سبک گلن نیلی (نئو ویو) مفید باشد و گرهی از ۱۰۰ ها گره موجود در یادگیری این درس زیبا و حرفه ای را حل کرده باشد.

 

 

آموزش تخصصی رسم کش دیتا (۴)

در ۳ درس قبلی آموزش کامل رسم کش دیتا طبق  نظر آقای گلن نیلی بیان شد.

اما هم اکنون به روش های ترسیم دیگر می پردازیم.

یکی از روش های مرسوم  رسم کش دیتا بین افرادی که نئوویو کار می کنند ، رسم کش دیتا روی خود نرم افزارهای تحلیلی است یعنی در همان نرم افزارهایی که دیتای کندل استیک (یا میله ای) را نمایش می دهند.

در این روش پس از تعیین اینکه در چه تایم مرجعی می خواهیم کش دیتا را ترسیم کنیم ، تایم فریم را به یکی از مضارب تایم مرجع کاهش می دهیم ، این کاهش تایم فریم همان طور که قبلا ذکر شد بهتر است تا ۱/۴۰ تایم مرجع باشد تا تقدم و تاخر High و Low به وضوح روشن باشد.

برای مثال فرض کنید می خواهیم کش دیتای روزانه را در GBPUSD ترسیم کنیم برای این کار من از نرم افزار متاتریدر استفاده می کنم. (توجه کنید صرفا برای تدریس رسم کش دیتا از این نرم افزار استفاده کردم وگرنه کارآموزان عزیز باید دیتا را به نرم افزارهای دیگر که قابلیت لگاریتمی کردن را دارند ، مثل Dynamic Trader یا Motive Wave و … ، منتقل کرده و سپس به ترسیم کش دیتا بپردازند!).

در شکل زیر نمودار روزانه GBPUSD را مشاهده می فرمایید.

همانطور که گفته شد برای تهیه کش دیتای روزانه به تایم M30 مراجعه کرده و سپس کندل ها رو به صورت روزانه-روزانه با خطوط عمودی جدا می کنیم تا فاصله ی بین هر دو خط عمودی دقیقا یک روز شود.خط عمودی اول را Open روز قرار دهید.

پس از این کار در هر کدام از شیارهای زمانی جدا شده ، تقدم و تاخر High و Low را تشخیص داده و آنها را باید یک پاره خط روی نمودار به ترتیب وقوع متصل می کنیم.

به شکل زیر توجه فرمایید :

در روز ۱۳ مارچ ابتدا Low رخ داده و سپس High بنابراین Low را به High با یک پاره خط (قرمز) به هم وصل می کنیم. به این پاره خط کش دیتای روزانه ۱۳ مارچ می گوییم.

در روز ۱۴ مارچ ابتدا High رخ داده و سپس Low بنابراین High را به Low با یک پاره خط (سبز) به یکدیگر متصل می کنیم.

در روز ۱۵ مارچ ابتدا High رخ داده و سپس Low بنابراین High را به Low با یک پاره خط (آبی) به یکدیگر متصل می کنیم.

پس از رسم کش دیتای روزانه تمام روزهایی که برای تحلیل نیاز داریم ، آنها را باید به یکدیگر متصل کنیم. برای این کار انتهای هر کش دیتا را به نزدیک ترین نقطه ی کش دیتای بعدی متصل می کنیم.

به شکل زیر دقت فرمایید :

پس از این کار کافیست کندل ها را به همراه خطوط عمودی که برای جداسازی شیارهای زمانی کشیده بودیم ، حذف کنیم تا نمودار ما به صورت کش دیتا آماده تحلیل نئوویو گردد.

شکل زیر نمونه ی آماده شده کش دیتا به صورت نهایی است :

خوب تا اینجا کش دیتا را به راحتی! و با سرعت خیلی بیشتری نسبت به روش اصلی در نرم افزار اکسل روی خود پلت فرم اصلی ترسیم کردیم اما می خواهم به یک سوال مهم پاسخ دهم :

آیا این روش دقیقا همان کش دیتای ترسیمی در نرم افزار اکسل را برای ما ترسیم می کند؟

پاسخ واضح است ، خیر !

در این روش نسبت به روش ترسیم در اکسل ، خطا رخ می دهد.

۴ خطای اصلی در این روش عبارتند از :

  1. شیارهای زمانی بین کش دیتاها با هم برابر نیستند.
  2. شیارهای زمانی برای خط واصل بین کش دیتاها با هم برابر نیستند.
  3. بحث زمان از حالت استاندارد خارج می شود.
  4. کانال کشی الگوها به خصوص برای الگوهای زمان بر می تواند با مشکل مواجه شود.

بنابراین دوباره تاکید می کنیم :  این روشِ جایگزینِ خطا داری نسب به روش اصلی است که توسط آقای گلن نیلی تایید نمی شود.

در درس بعدی راجع به اندیکاتورهای رسم کش دیتا و خطاهای آنها صحبت می کنم.

آموزش تخصصی رسم کش دیتا (۳)

تا اینجا با قوانین رسم کش دیتا آشنا شدیم و حال می خواهیم بررسی کنیم ببینیم چه نرم افزار یا نرم افزار هایی می توانند ما را در رسم کش دیتا کمک کنند.

آقای گلن نیلی تاکید می کند کش دیتا باید در نرم افزار اکسل (ٍExcel) ترسیم شود. نرم افزار اکسل ۲ خاصیت بسیار مهم برای رسم کش دیتا دارد :

۱- به صورت اتوماتیک در رسم نمودار (کش دیتا) شیارهای زمانی مساوی را تعبیه می کند.

۲- نمودار را لگاریتمی می کند.

همین دو خاصیت بسیار مهم کافیست تا یک کش دیتای بدون نقص و زیبا را در اختیار ما بگذارد.

بنابراین به عنوان روش اصلی و کاملا بی نقص به گفته ی آقای گلن نیلی ، در این مبحث رسم کش دیتا توسط نرم افزار اکسل را بیان می کنم :

مرحله اول : استخراج High و Low به صورت دستی با استفاده از دیتای کندل استیک (یا میله ای)

برای این کار به هر نرم افزاری که داده های تایم های بالا و پایین را به صورت هم زمان نشان دهد نیاز داریم ، برای مثال نرم افزار متاتریدر یکی از نرم افزار هاست. همان طور که در درس پیشین ذکر کردیم High و Low را برای هر کندل تایم مرجع از نمودار اصلی به ترتیب تقدم و تاخر استخراج می کنیم و به ترتیب وقوع در یک ستون اکسل می نویسیم.

برای مثال می خواهیم کش دیتای هفتگی شاخص گروه خودرو در بورس تهران را برای چند هفته ی اخیر رسم کنیم ، ابتدا داده ها را طبق درس گذشته استخراج می کنیم :

  • هفته ی اول از تاریخ ۳۰ دی تا تاریخ ۴ بهمن : در این هفته ابتدا High=17323.7  رخ داده و سپس Low=16332
  • هفته ی دوم از تاریخ ۷ بهمن تا تاریخ ۱۱ بهمن : در این هفته ابتدا High=16632.6 رخ داده و سپس Low=16222.9
  • هفته ی سوم از تاریخ ۱۴ بهمن تا تاریخ ۱۸ بهمن : دراین هفته ابتدا Low=15989.6 رخ داده و سپس High=16275.7
  • هفته ی چهارم از تاریخ ۲۱ بهمن تا تاریخ ۲۵ بهمن : در این هفته ابتدا Low=16503 رخ داده و سپس High=17302.8
  • هفته ی پنجم از تاریخ ۲۸ بهمن تا تاریخ ۲ اسفند : در این هفته ابتدا High=17184.5 رخ داده و سپس Low=16688.8

مرحله دوم : پس از استخراج High و Low به ترتیب وقوع کافیست آنها را در نرم افزار اکسل به ترتیب در یک ستون (مثل B) وارد نماییم. به شکل زیر توجه کنید :

با توجه به این که هر سال ۵۲ هفته دارد ، پس برای کش دیتای هفتگی باید ۵۲ عدد High و Low را استخراج و در یک فایل اکسل ثبت کنید. همچنین برای رسم کش دیتای ماهانه از آنجا که یک سال ۱۲ ماه دارد ، کافی است ۱۲ عدد High و Low را استخراج کنید و در یک فایل اکسل ثبت کنید.

مرحله سوم : پس از ثبت اطلاعات در فایل اکسل به دو صورت می توانیم عمل کنیم :

۱- با استفاده از نرم افزار اکسل نمودار ا رسم کنیم.

۲- فایل اکسلِ تهیه شده را با پسوند CSV ذخیره کنیم و به عنوان ورودی برای نرم افزار Motive Wave یا Dynamic Trader و یا نرم افزار های دیگر استفاده کنیم.

در این درس نحوه ی رسم نمودار در نرم افزار اکسل را خدمت شما عرض می کنم.

همانطور که می بینید در فایل اکسل دو ستونِ اول ، یکی مربوط به تاریخ و دیگری مربوط به قیمت است ، در ابتدا این دو ستون را انتخاب کرده و سپس از قسمت Insert در نوار ریبون بالا به قسمت Chart می رویم :

سپس از بین انواع نمودارها ، نمودار Line تک خطی را انتخاب می کنیم :

 

سپس OK را می زنیم تا نمودار کش دیتا برای ما ترسیم شود.


این نمودار دارای تنطیماتی چون فونت ، رنگ ، دامنه اعداد ، حسابی یا لگاریتمی و ۱۰ ها تنظیم دیگری است که هر شخصی بنا به سلیقه خود می تواند آن را سفارشی سازی کند.

نمونه ای دیگر از نمودار تهیه شده در اکسل را می توانید در زیر مشاهده کنید ، این نمودار ، کش دیتای ماهانه مربوط به شاخص خودرو می باشد :

 

طبق گفته ی آقای گلن نیلی تنها فرمی که کش دیتا می تواند بدون هیچ نقصی ترسیم شود ، خدمت کارآموزان عزیز ارائه شد.

اما افرادی سرتاسر دنیا به دنبال آسان کردن رسم کش دیتا ، روش های من درآوردی و ابداعی خویش را به جای این روش استفاده و توصیه می کنند از جمله :

۱- رسم کش دیتا روی نمودار اصلی و عدم استخراج High و Low برای نرم افزار اکسل

۲- تهیه فایل اکسل توسط اندیکاتور و استخراج High و Low به صورت اتوماتیک و رسم کش دیتا روی نمودار اصلی

۳- تهیه فایل اکسل توسط اندیکاتور و استخراج High و Low به صورت اتوماتیک و انتقال فایل اکسل به نرم افزار های دیگر و رسم کش دیتا روی آنها (مثل Motive Wave)

در درسهای بعدی به معایب و اشکالات این روش ها نسبت به کش دیتای واقعی و  وارد کردن فایل اکسل به نرم افزار های دیگر پرداخته می شود.

آموزش تخصصی رسم کش دیتا (۲)

همان طور که گفته شد کش دیتا ، خطی است که با استفاده از دو نقطه High و Low ترسیم می شود.

دو نکته ی مهم در ترسیم کش دیتا وجود دارد که باید بدان توجه کرد :

۱- پیدا کردن تقدم و تاخر High و Low

۲- ترسیم هر کش دیتا در یک شیار زمانی جداگانه

اگر بخواهیم بحث را بیشتر باز کنیم ، منظور از پیدا کردن تقدم و تاخر High و Low این است که ببینیم در تایم مرجع در یک کندل High زودتر اتفاق افتاده است یا Low . تایم مرجع همان تایم فریم اصلی تحلیل است برای مثال برای تهیه کش دیتای روزانه ، کندل های روزانه در چارت موجود است و High و Low هر کندل نیز به راحتی مشحص است اما برای اینکه بدانیم کدام زودتر رخ داده است باید هر کندل را در تایم فریم های پایین تر مورد بررسی قرار دهیم.

این که چقدر باید تایم فریم را کم کنیم ، بهتر است تایم فریم را تا ۱/۴۰ تایم مرجع کاهش دهیم و تقدم و تاخر را در آنجا پیدا کنیم. برای مثال در بازارهای ۲۴ ساعته برای تولید کش دیتای روزانه بهتر است از تایم فریم M30 استفاده شود و یا در بورس تهران باید برای تهیه کش دیتای روزانه  از تایم فریم M5 استفاده شود. 

اما منظور از شیار زمانی چیست ؟

شیار زمانی شامل دو خط عمودی با فاصله ی دلخواه است. خط عمودی اول مربوط به High یا Low ای که زودتر اتفاق افتاده و خط عمودی دوم مربوط به High یا Low ای که دیر تر اتفاق افتاده ، می باشد. توجه کنید برای هر کندل در تایم مرجع باید یک شیار جداگانه در نظر گرفت به طوری که عرض تمامی شیارها دقیقا با هم برابر باشد.

پس از اعمال High و Low روی شیارهای زمانی مذکور ، کافی است ، نقطه ی اول روی شیار اول را به نقطه ی دوم از شیار دوم وصل کنیم. به این خط مستقیم ، کش دیتای آن تایم مرجع گفته می شود.

برای این که مفاهیمی که توضیح داده شد را بهتر متوجه شوید یک مثال را با هم بررسی می کنیم :

به نمودار GOLD نگاه کنید ، می خواهیم کش دیتای روزانه را برای چند کندل با هم تهیه کنیم. کندل ۲۵ ژانویه ۲۰۱۸ یک کندل نزولی است که دارای High=1366.06 و Low=1342.47 می باشد.

واضح است که از روی فرم بادی کندل نمی توانیم تقدم و تاخر High و Low را تعیین کنیم پس همین کندل را در تایم فریم M30 مورد بررسی قرار می دهیم.اگر به شکل زیر نگاه کنید واضح است که ابتدا High اتفاق افتاده و سپس Low.

سپس موقع آن است که یک شیار زمانی شامل دو خط عمودی برای این روز در نظر بگیریم و روی شیار اول عدد High را یادداشت کنیم و روی شیار دوم عدد Low و در نهایت این دو نقطه را به هم متصل کنیم.

 

بنابراین بدین صورت کش دیتای روز ۲۵ ژانویه را ترسیم کردیم. حال برای روی ۲۶ ژانویه نیز همین کار ها را انجام می دهیم و تقدم و تاخر High و Low را پیدا می کنیم و سپس در یک شیار زمانی مخصوص به خود ترسیم می کنیم. به شکل زیر دقت کنید :

 

تا اینجا کش دیتای روزانه GOLD را برای دو روز طبق مطالبی که گفته شد ترسیم کردیم. حال موقع آن است که این دو کش دیتا را توسط یک خط واسط مستقیم به یکدیگر وصل کنیم. برای این کار کافی است انتهای کش دیتای اول را به نزدیک ترین نقطه از کش دیتای دوم متصل کنیم. در این صورت شکل پیوسته زیر بدست می آید:

به همین ترتیب برای همه ی کندل ها در تایم مرجع عمل می کنیم و ابتدا هر کش دیتا را در شیار زمانی مخصوص به خود با توجه به تقدم و تاخر High و Low ترسیم می کنیم و سپس کش دیتاها را طبق مطلب فوق به یکدیگر متصل می کنیم تا نمودار نئوویو به صورت کش دیتا حاصل آید.

توجه کنید عرض فاصله بین هر دو شیار زمانی دقیقا باید برابر با عرض هر شیار باشد.

در ادامه نحوه ی ترسیم آن در نرم افزار ها آموزش داده می شود……

آموزش تخصصی رسم کش دیتا (۱)

توجه : قبل از بیان مباحث مربوط به ترسیم کش دیتا ، تا جایی که در سایت های فارسی زبان سرچ کردم ، هیچ متن کامل و ویدیوی آموزشی صحیح را نیافتم. یا توضیحات اجمالی و کلی بودند و یا به کل اشتباه بودند. از این رو نیمی از جلسه اول کلاس آموزشی را برای کارآموزان عزیز در اینجا به صورت عمومی به اشتراک می گذارم.

برای تحلیل نئوویو از نمودار خطی استفاده می کنیم. این که چرا از نمودار کندل استیک استفاده نمی کنیم در این مجال نمی گنجد اما پر واضح است که تحلیل در نمودار خطی بسیار آسان تر و تخصصی تر می باشد ، چرا که در شناسایی تک موج ها و الگو ها دقت زیادی دارد.

در نئوویو از دو نوع نمودار خطی استفاده می کنیم :

۱- استفاده از یک نقطه-داده برای هر کندل

۲- استفاده از دو نقطه-داده برای هر کندل

به داده نوع اول ، داده میانگین هم گفته می شود و به اختصار آن را با HL/2 نمایش می دهیم. در این نوع داده از هر کندل در تایم مرجعی که می خواهیم تحلیل کنیم ، میان High و Low میانگین می گیریم یعنی High را با Low جمع می کنیم و حاصل را بر ۲ تقسیم می کنیم. در مجموع این نوع داده در کتاب مرجع توضیحاتی کامل ، پیرامونش وجود دارد و نیازی به توضیح بیشتر نیست.

اما در مجموع  داده میانگین نسبت به داده نوع دوم بسیار ضعیف است و استفاده از آن توصیه نمی شود.

به داده نوع دوم که با استفاده از دو نقطه از هر کندل در تایم مرجع ساخته می شود ، کش دیتا (CASH DATA) می گوییم. متاسفانه این دیتا در هیچ نرم افزاری موجود نیست و باید به صورت دستی تهیه شود که برای تهیه آن راه های مختلفی وجود دارد که بدان می پردازیم.

کش دیتا رسم High و Low به صورت همزمان با رعایت تقدم و تاخر است.