درباره حسین حیدرپور

من حسین حیدرپور کارشناس مکانیک سیالات هستم و به صورت تخصصی در حوزه الیوت کار می‌کنم. در ابتدا کار خود را با الیوت سنتی آغاز کردم و بر سبک‌های الیوتی پرکتر (پریچر) ، کندی ، بالان ، نئوویو و … تسلط کامل دارم. بخشِ و … مربوط به سبک‌های بی‌پایه اساسی است که فکر می‌کردند چیزی را به الیوت افزوده‌اند اما عملا هیچ بودند! و صرفا وقت افراد را با مطالب تکراری و گاها بی‌اساس تلف می‌کنند.

یکی از خوبی‌هایی الیوت سنتی آسان بودن آن است به طوری که هیچ پیچیدگی در آن نیست و به راحتی می‌توان حتی به صورت خود‌آموز آن را فرا گرفت و بر آن تسلط یافت. اما سبک نئوویو چنین نیست و پیچیدگی‌های زیادی در آن وجود دارد!

در ابتدا من هم مثل همه افراد با پیچیده نبودن سبک تحلیلی موافق بودم که البته این به خاطر آموزش‌ها و صحبت‌های رایج اشتباه موجود در ایران است که همه چنین فکری می‌کنند! و به تازه واردان هم این گونه القاء می شود که سبک باید ساده باشد وگرنه کارآمد نیست. یکی از علت‌هایی که اکثر آماتور‌ها دنبال آن اندیکاتور جادویی می‌گردند نیز همین است!

متاسفانه در ایران تحلیل تکنیکال به صورت آکادمیک وجود خارجی ندارد (و چه بسا تکنیکالیست بودن نیز کار محسوب نمی‌شود) و به خاطر همین نقیصه مهم ، افرادی که در حوزه‌های مختلف تکنیکال کار می‌کنند به راحتی استاد می‌شوند و فراموش می‌کنند که مطالبی که یاد گرفته‌اند از کجا بوده! و بعضا با سواد ناکافی شروع به اجتهاد کرده و مطالب من در آوردی اشتباه خودشان را با مطالب کتاب‌های مرجع مخلوط  و بدون هیچ نظارتی منتشر می‌کنند.

به خاطر همین نقیصه‌ی مهم معمولا اختلاف زیادی در حوزه‌های مختلف تحلیل تکنیکال وجود دارد و این باعث سرگردمی افراد تازه کاریست که وارد این حوزه شده‌اند و چه بسیار افرادی که به این واسطه سر آن‌ها کلاه مالی و علمی گذاشته‌اند.

حدودا سال 89-90 وارد حوزه تحلیل تکنیکال و الیوت شدم و در هر زمانی وقتی سبکی را یاد می‌گرفتم ، به خاطر افزایش توانایی‌ام دارای غرور کاذبی می‌شدم و احساس می‌کردم چقدر سبکی که فرا گرفته ام قدرتمند است.

این هم یکی دیگر از معضلاتی است که همگان درگیر آن هستند و فکر می‌کنند سبکی که یاد گرفته‌اند ، بهترین و کامل‌ترین سبک  موجود است. در نهایت هر سبکی را حداقل 6 ماه تا یک سال آزموده و روی بازار تست کرده‌ام و با تجربه عملی در بازار می‌دیدم هر چند سبک خوبی را یاد گرفته‌ام و موجب پیشرفت من شده است اما همچنان ناقص است از این رو به یادگیری سبک‌های دیگر می‌پرداختم. این گونه شد که به خاطر ضعف‌های بسیار در سبک‌های مختلف در نهایت به یادگیری نئوویو پرداختم.

زمانی که با این سبک روبرو شدم فکر می‌کردم مثل سایر سبک‌ها در مدت زمان اندکی می‌توانم آن را فراگیرم! اما این کار برای من چند سال به طول انجامید و عمری را صرف یادگیری این سبک کردم. در آن زمان هیچ کلاس نئوویوی نبود و اصلا گویی این اسم به گوش کسی نخورده بود و تقریبا جزو اولین نفراتی بودم که وارد این حوزه شدم.

البته حتما در ایران افرادی بودند که دنبال این سبک رفته بودند اما هیچ اسمی از آن‌ها در حوزه تحلیل بازارها یا تدریس این سبک نبود و اولین نفری بودم که آن را در سایت‌های مختلف با رویکرد یادگیری بیشتر و تدریس مطالبی که فراگرفته بودم مطرح کردم.

اولین کلاس های حضوری نئوویو در ایران را در سال 1392 برگزار کردم و در نیمه دوم سال 1395 سایت نئوویو سنتر را به منظور توسعه هر چه بیشتر این سبک راه اندازی کردم.

تعداد زیادی از افرادی که در آن زمان سبک‌های ضعیف خود را نسبت به نئوویو بهتر می‌دانستند و نئوویو را به پیچیدگی های بیش از حد متهم می‌کردند ، هم اکنون کانال‌داران ، مدرسان و تحلیل‌گران نئوویو هستند و اکثرا به طور ناقص به ترویج نئوویو می‌پردازند که البته همین قدر پیشرفت و دوری از تعصب بی‌جا مایه خوشحالی است.

پس از سال‌ها کار و تلاش در حوزه الیوت هم‌اکنون می‌توانم خود را در جایگاهی قرار دهم که توانایی مقایسه سبک های الیوتی را داشته باشم چرا که برای افرادی که فقط یک سبک را فرا گرفته‌اند تعصب بی‌جا و عدم آگاهی کافی امکان مقایسه صحیح و علمی را نمی‌دهد.

قطعا در نئوویو نقایص ذاتی وجود دارد و هیچ سبکی بدون نقص نیست اما در مقام مقایسه برای مثال اگر سبک پریچر 100 نقص داشته باشد ، سبک نئوویو توانسته 90 نقص آن را مرتفع سازد و این یکی از ویژگی‌های بارز سبک نیلی است و اگر می‌گوییم کامل‌ترین و جامع‌ترین سبک الیوتی ، نئوویو است ، به این مفهوم می‌باشد.

هم‌اکنون در سایت‌ها و کانال‌ها و صفحات مربوط به فضای مجازی نئوویو جایگاه خود را پیدا کرده و سر زبان‌ها است و از دید من (حسین حیدرپور) پیشرفت قابل توجهی (هر چند کمّی) در چند سال اخیر کرده است. در این حوزه هم مثل سایر حوزه های تکنیکال ، افراد تازه‌کار با سواد ناقص و تجربه اندک غوغایی به پا کرده‌اند و هم‌اکنون با اجتهادهایی که دارند برای خود گلن نیلی دومی محسوب می‌شوند! اما در مجموع همین رشد کمّی نیز از دید من در آینده به رشد کیفی این سبک می‌انجامد.

من حسین حیدرپور امیدوارم که سبک استاد گلن نیلی با اصالت کامل ، بی کم و کاست و آنگونه که هست ارائه شود.