درباره حسین حیدرپور

من حسین حیدرپور کارشناس مکانیک سیالات هستم و به صورت تخصصی در حوزه الیوت کار می‌کنم. در ابتدا کار خود را با الیوت سنتی آغاز کردم و بر سبک‌های الیوتی پرکتر (پریچر) ، کندی ، بالان ، نئوویو و … تسلط کامل دارم. بخشِ و … مربوط به سبک‌های بی‌پایه اساسی است که فکر می‌کردند چیزی را به الیوت افزوده‌اند اما عملا هیچ بودند! و صرفا وقت افراد را با مطالب تکراری و گاها بی‌اساس تلف می‌کنند.

یکی از ویژگی‌هایی الیوت سنتی یادگیری آسان آن است به طوری که هیچ پیچیدگی خاصی در آن نیست و به راحتی می‌توان حتی به صورت خود‌آموز آن را فرا گرفت و بر آن تسلط یافت ، اما سبک نئوویو چنین نیست و پیچیدگی‌های زیادی در آن وجود دارد.

در ابتدا با پیچیده نبودن سبک تحلیلی موافق بودم که البته این به خاطر آموزش‌ها و صحبت‌های رایج اشتباه موجود در ایران است که اکثریت چنین تفکری دارند! و به تازه واردان هم این گونه القاء می‌شود که سبک باید ساده باشد وگرنه کارآمد نیست. یکی از علت‌هایی که اکثر تازه‌واردان دنبال آن اندیکاتور جادویی می‌گردند نیز همین است!

متاسفانه در ایران تحلیل تکنیکال به صورت آکادمیک و علمی دنبال نمی‌شود و به خاطر همین نقیصه مهم ، افرادی که در حوزه‌های مختلف تکنیکال کار می‌کنند با یادگیری قسمت‌های اندکی از مباحث تکنیکی و بعضا با اجتهاد و ایجاد مطالب من در آوردیِ اشتباه ، به راحتی و بدون هیچ نظارتی به انتشار این مطالب می‌پردازند.

به خاطر همین نقیصه‌ی مهم معمولا اختلاف زیادی در حوزه‌های مختلف تحلیل تکنیکال وجود دارد و این باعث سرگردمی افراد تازه کاریست که وارد این حوزه شده‌اند و چه بسیار افرادی که به این واسطه سر آن‌ها کلاه مالی و علمی گذاشته‌اند.

حدودا سال 89-90 وارد حوزه تحلیل تکنیکال و به طور خاص موج شماری الیوتی شدم و با یادگیری هر سبک الیوتی توانایی خود را افزایش دادم به طوری که با افزایش قدرت در پیش بینی تحلیلی روبرو شدم.

نسبت به تحلیل تکنیکال کلاسیک و یا مباحث ساده‌ای از این دست ، قدرت الیوت بی نظیر است و با به کارگیری این سبک‌ها ، چندین ماه و گاها چند سال به موج شماری در این سبک‌ها و تجربه عملی پرداختم.

برای افراد عادی تسلط بر موج شماری الیوت سنتی انتهای راه تحلیل تکنیکال است اما برای افراد نکته سنج و ریز بین نواقص موجود در تحلیل الیوت سنتی اذیت کننده است.

تقریبا همه‌ی افرادی که با جدیت و نکته‌سنجی به دنبال تکمیل کردن مباحث موج شماری هستند با موج شماری الیوت به سبک گلن نیلی روبرو می‌شوند. نئوویو تکامل واقعی روش نلسون الیوت به دست استاد بی بدیل گلن نیلی است که توانست به حق به ویژگی‌های خاص الیوت سنتی بیافزاید و قدرت پیش‌بینی پذیری بازار را به خوبی افزایش دهد.

یادگیری این سبک برای من سال‌ها طول کشید چرا که منابع ناقص و محدودی در اختیار داشتم و واقعا چندین سال از مهمترین سال‌های عمر خود با مکاتبات فراوان با استاد گلن نیلی صرف یادگیری اصولی این سبک ارزشمند کردم.

در محدوده‌ی سال 1390 هیچ کلاس نئوویوی در ایران برگزار نمی‌شد و اصلا گویی این اسم به گوش کسی نخورده بود! و جزو اولین نفراتی بودم که وارد این حوزه شدم و آن را در سایت‌های مختلف با رویکرد یادگیری بیشتر و تدریس مطالبی که فراگرفته بودم مطرح کردم.

اولین کلاس‌های حضوری نئوویو در ایران را در سال 1392 برگزار کردم و در نیمه دوم سال 1395 سایت نئوویو سنتر را به منظور توسعه هر چه بیشتر این سبک راه اندازی کردم.

تعداد زیادی از افرادی که در آن زمان سبک‌های ضعیف خود را نسبت به نئوویو بهتر می‌دانستند و نئوویو را به پیچیدگی‌های بیش از حد متهم می‌کردند ، هم اکنون کانال‌داران ، مدرسان و تحلیل‌گران نئوویو هستند و اکثرا به طور ناقص به ترویج نئوویو می‌پردازند که البته همین قدر پیشرفت و دوری از تعصب بی‌جا مایه خوشحالی است.

پس از سال‌ها کار و تلاش در حوزه الیوت و به طور خاص نئوویو هم‌اکنون می‌توانم خود را در جایگاهی قرار دهم که توانایی مقایسه سبک های الیوتی را داشته باشم چرا که برای افرادی که فقط یک سبک را فرا گرفته‌اند تعصب بی‌جا و عدم آگاهی کافی امکان مقایسه صحیح و علمی را نمی‌دهد.

قطعا در نئوویو نقایص ذاتی وجود دارد و هیچ سبکی بدون نقص نیست اما در مقام مقایسه اگر الیوت سنتی 100 نقص داشته باشد ، سبک نئوویو توانسته 90 نقص آن را مرتفع سازد و این یکی از ویژگی‌های بارز سبک نیلی است و اگر می‌گوییم کامل‌ترین و جامع‌ترین سبک الیوتی ، نئوویو است ، به این مفهوم می‌باشد.

هم‌اکنون در سایت‌ها و کانال‌ها و صفحات مربوط به فضای مجازی نئوویو جایگاه خود را پیدا کرده و سر زبان‌ها است و از دید من (حسین حیدرپور) پیشرفت قابل توجهی (هر چند کمّی) در چند سال اخیر کرده است. در این حوزه هم مثل سایر حوزه های تکنیکال ، افراد تازه‌کار با سواد ناقص و تجربه اندک غوغایی به پا کرده‌اند و هم‌اکنون با اجتهادهایی که دارند برای خود گلن نیلی دومی محسوب می‌شوند! اما در مجموع همین رشد کمّی نیز از دید من در آینده به رشد کیفی این سبک می‌انجامد.

من حسین حیدرپور امیدوارم که سبک استاد گلن نیلی با اصالت کامل ، بی کم و کاست و آنگونه که هست ارائه شود.

مطالبی که ممکن است دوست داشته باشید