آموزش تخصصی رسم کش دیتا در نرم افزار اکسل (قسمت ششم) :

من بحث کش دیتا رو تمام کرده بودم و نمی خواستم بیش از این ادامه بدم اما از آنجایی که بسیاری از افراد سوال می کنند که چطور این کش دیتا رو باید در نرم افزارهایی مثل داینامیک تریدر یا موتیو ویو فراخوانی کرد ، این مطلب رو خدمت علاقه مندان ارائه می کنم هر چند انتظار می رفت ، خود دوستان نئوویو کار هم کمی زحمت بکشند!

زمانی که High و Low ها را طبق مباحث قبلی از چارت استخراج و در فایل اکسل یادداشت کردید ، این فایل قابل خواندن توسط نرم افزارها نیست و باید تغییرات کوچکی در آن اعمال کنید.

آماده سازی فایل برای ایمپورت به نرم افزار :

فایل اکسلی که با پسوند CSV. تهیه کردیم برای اینکه توسط نرم افزارهای مختلف قابل خواندن باشد ، باید دارای ۷ ستون باشد که از چپ به راست عبارت اند از :

۱- ستون Name :  اسم سهم یا چارت مورد نظر را در سلول اول یاداشت کنید مثلا GOLD

۲- ستون Date : نکته ای که در این ستون باید به آن توجه داشته باشید این است که بین روز ، ماه و سال نباید از هیچ کاراکتری (مثل نقطه – خط فاصله – اسلش و …) استفاده کنید.

۳- ستون O : این ستون همان ستونی است که شما اعداد مربوط به High و Low استخراج شده توسط خودتان را درون آن ثبت کرده اید.

۴- ستون H : ستون O را در اینجا کپی کنید.

۵- ستون L : ستون O را در اینجا کپی کنید.

۶- ستون C : ستون O را در اینجا کپی کنید.

۷- ستون Vol : در این ستون نیازی نیست حجم واقعی ثبت شود و می توانید برای راحتی عدد ۰ یا ۱ را برای حجم هر سطر در نظر بگیرید.

توجه کنید ، کسانی که برایشان تاریخ اهمیتی ندارد ، می تواند از دستورات اکسل استفاده کرده و تاریخ را به صورت غیر واقعی و با سرعت زیاد! در کمتر از یک دقیقه برای کل ستون تاریخ ثبت کنند.

نمونه ای از فایل اکسل را می توانید در زیر ببینید :

آموزش تخصصی رسم کش دیتا

آموزش تخصصی رسم کش دیتا

در نرم افزار داینامیک تریدر برای پسوند CSV باید از تنظیمات خاصی استفاده کنید ، این تنظیمات و اعداد بسیار مهم هستند و باید دقیقا مثل عکس زیر وارد شوند :

تنظیمات داینامیک تریدر

تنظیمات داینامیک تریدر

در نرم افزار موتیو ویو هیچ تنظیم خاصی نیاز ندارد و می توانید فایل را در نرم افزار فراخوانی کنید!

زمانی که دیتا را در نرم افزار فراخوانی می کنید ، کندل هایی را مشاهده می کنید که هیچ بدنه ای ندارند و O=H=L=C می باشد. کافیست برای رسم کش دیتا حالت نمایش چارت را به صورت کلوز  (خطی) در آورید تا کش دیتا برای شما رسم شود. واضح است که کلوزی که به فایل اکسل خوراندیم! همان اعداد استخراج شده کش دیتا توسط خودمان است!

برای خطی کردن نمودار در داینامیک تریدر یک بار دکمه C روی کیبور را بفشارید و در موتیو ویو دوبار دکمه B را .

امیدوارم مشکلات دوستان به صورت کامل حل شده باشد ، امید آنکه به کار آید. 

18 پاسخ
 1. مهدی
  مهدی گفته:

  واقعا دستتون درد نکنه من با کتاب و یدونه ویدو شما که فک کنم یک سال پیش گلد تحلیل کردین خیلی جلو رفتم خیلی تمرین کردم باور کنین روزی ۱۰ ساعت رو چارت تمرین میکنم.ولی واقعا کامل کردن این روش استاد راهنما می خواد.من که فعلا از پس هزینه هاش بر نمییام تقریبا ۷ ماه شروع کردم. تعداد انگشت شماری که آموزش از شما چه خوندم داخل سایتتون و چه ویدیو که دیدم واقعا کامل توضیح دادین و خیلی کمکم کرد ممنون. ولی واقعا بعد اینهمه تمرین کردن من هنوز مطمعنم کش دیتا درست نمیتونم ترسیم کنم.اول ترسیم ۳ نقطه ای هنوز نفهمیدم درست انجام میدم یا نه دوم حالت های که میگم خیلی اتفاق افتاده H-L-H / L-H-L / H-H-L / L-L-H / L/L-H-L-H من تو سایت خود آقای نیلی خوندم فقط دو مورد گفتن و گفتن چهار نقطه نباید بشه ولی من واقعا ۲ جفت Hi و Lo دیدم . نمیدونم اینارو چحوری باید رسم کرد. استاد بیا یه رحمی کن یه ویدیو کامل از رسم کش دیتا و چجوری این حالت های خاص باید مرتفع کرد. کامل مثل اون ویدو تحلیل گلد درست کن شیر عمومی کن خیلی لطف بزرگی در حق امثال من که وقت زیاد میزاریم برای یادگیری میکنی. بقیه که واقعا ۵-۰ از شما عقب ترن نمیگم به چه دلایلی کسی که وقت بزار همه سورس های آموزشی که وجود داره تو نت فارسی مربوط به نئو ویو بگرد که زیاد هم نیست میفهمه چقد تحلیل های اشتباه وجود داره.

  پاسخ
  • Mr NEoWave
   Mr NEoWave گفته:

   با سلام خدمت شما دوست گرامی
   همان طور که فرمودید رسم کش دیتای صحیح و اصولی پایه اساس تحلیل نئوویو را تشکیل می دهد و چون منابع فارسی غلطی در آموزش ها وجود داشت و صدها نفر سوالاتی در این مورد داشتند ، من تصمیم گرفتم آموزش این مورد را در سایت شیر کنم تا همه علاقه مندان استفاده کنند. اما به توجه به این که کلاس های آموزش نئوویو را برگزار می کنم ، در شیر کردن مطالب تخصصی در سایت محدودیت دارم و به نظرم بین فردی که هزینه می کند و ۵۰ ساعت زمان می گذارد و فردی که در خانه نشسته و دنبال مطالب مجانی می گردد باید تفاوت قائل شد.
   هم اکنون کارآموزانی دارم که از گرگان ، اصفهان ، سمنان ، قزوین ، زنجان ، شهرهای شمالی و … ساعت ها در راه هستند تا به تهران برسند و مسیر دشواری را برای یادگیری طی می کنند و لذا باید بین این عزیزان و بقیه فرق قائل شوم.
   در عین حال برای رعایت عدالت ، تمامی مطالب آموزشی نیلی را از ۰ تا ۱۰۰ در قسمت “پرسش و پاسخ با گلن نیلی” در سایت قرار دادم تا افرادی که به هر دلیلی می خواهند به صورت خود آموز به یادگیری نئوویو بپردازند ، همه ی مطالب ، بدون هیچ کم و کاستی در اختیارشان باشد.
   با آرزوی موفقیت برای شما

   پاسخ
 2. imankhan
  imankhan گفته:

  با سلام دستتون واقعا درد نکنه بابت آموزش
  ببخشید ولی یه سوال داشتم شما ابتدای آموزش برای تکمیل فایل اکسل هر تاریخ رو دوبار تکرار کردید که جلوی یکی مقدار H و جلوی دیگری مقدار L به ترتیب وقوع قرار میگرفت و من هم برای تولید کش دیتا همین کار رو میکنم ولی در فیل اکسل بالا که به عنوان نمونه گذاشتید هر تاریخ یک بار تکرار شده این فایل به عنوان نمونه است و هنوز تکمیل نشده یا خیر؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • Mr NEoWave
   Mr NEoWave گفته:

   سلام
   اگر بخواهید نمودار را در اکسل ترسیم کنید ، تاریخ را هر فرمی بزنید اصلا اهمیت ندارد اما اگر بخواهید فایل اکسل را برای ایمپورت به نرم افزار آماده کنید دو راه حل دارید که من یکی را در این جا آوردم.
   راهی که در این جا پیشنهاد شده استفاده از تاریخ کاذب است ، دقت کنید ما کندل سازی که می کنیم ، نرم افزار در صورتی کندل ها را شناسایی می کند که اطلاعات تاریخی آن یکسان نباشد بنابراین یکی از راه ها این است که برای هر کندل یک تاریخ مجزا در نظر گرفته شود و تاریخ تکراری را نرم افزار قبول نمی کند.

   پاسخ
 3. Imankhan
  Imankhan گفته:

  با سلام
  ببخشید راه دوم رو هم میتونید توضیح بدین با این روشی که گفتین کش دیتاها رو تولید میکنم دستتون درد نکنه ولی میخاستم اگه بشه تاریخ کاذب ندیم راهی هست؟
  باز هم تشکر میکنم.

  پاسخ
  • Mr NEoWave
   Mr NEoWave گفته:

   سلام
   این کار هیچ خاصیتی ندارد و صرفا وقت بیشتری برای تهیه کش دیتا صرف می کنید با این حال برای این کار باید یک ستون دیگر برای ساعت اضافه کنید تا بدین واسطه بین دو تاریخ یکسان (برای یک کندل) تفاوت ایجاد کنید.

   پاسخ
 4. Imankhan
  Imankhan گفته:

  با احترام
  بیشتر توضیح میدین من یه فایل اکسل ساختم خودش اتومات کار ها رو انجام میده فقط میخاستم این مشکل تاریخ هم اوکی بشه
  ممنون میشم

  پاسخ
 5. Ehsan
  Ehsan گفته:

  سلام.برای رسم کش دیتا ، وقتی دو عدد قیمت تا چه درصد نزدیک باشند آنها را به عنوان دو high یا دو low در نظر میگیریم.مثلا اول یک high بعد low بعد دوباره قیمت بالا برود ، یک high ی جدید چقدر از نظر درصدی به high اول نزدیک بود ،به عنوان high دوم برای ترسی سه نقطه ای در نظر می گیریم.
  متشکرم.

  پاسخ
  • Mr NEoWave
   Mr NEoWave گفته:

   سلام
   بهتر از از این آپشن زمانی استفاده کنید که اعداد دقیقا با هم برابر باشد چون دامنه درصدی خاصی مد نظر نیست و اگر بخواهید برای خود درصد خاصی در نظر بگیرید ، مثلا ۹۵ درصد و یا …. این کار باعث شلختگی در ترسیم می شود و توصیه نمی کنیم.

   پاسخ
 6. Ehsan
  Ehsan گفته:

  سلام.
  ابتدا بسیار سپاسگذارم از وقتی که می گذارید.
  به این دلیل سوال قبل رو پرسیدم که در پرسش و پاسخ آقای نیلی شماره ۱۰۹ ایشان مثال زدن که طلا از کف ۴۰۱ دلار به سقف ۵۰۰ می ره بعد تا ۴۰۵ پایین میاد و نگفتن که دقیقا قیمت ها برابر بشه که البته در آن مثال به دلیل اینکه داده آخر ماه قبل ۴۰۰دلار به ۴۰۱ دلار خیلی نزدیک بود نیازی نبود ۴۰۱ را low در نظر بگیریم واز ترسیم ۳ نقطه ای استفاده کنیم.
  متشکرم.

  پاسخ
  • Mr NEoWave
   Mr NEoWave گفته:

   سلام ، خواهش می کنم
   بله دقیقا می دونم مد نظر شما چیست ، به خاطر این که ایشون دامنه ای تعیین نکردن و صرفا یک مثال زدن ، گفتم بهتره به صورت استاندارد زمانی که اعداد دقیقا برابر است ، از چنین چیزی استفاده کنیم وگرنه این موراد از حالت قانونمند خارج می شود. با توجه به همه مواردی که نیلی در مورد موارد خاص توضیح داده است ، توضیه می کنم فقط در زمان برابر بودن اعداد این موارد را در نظر بگیرید.
   موفق باشید

   پاسخ
 7. rasol
  rasol گفته:

  با سلام خدمت استاد عزیز
  استاد جان یه خواهشی داشتم و اینکه یه فیلم آموزشی در این زمینه تهیه بفرمایید که قابلیت فروش داشته باشه کسانی هستن مثل من با زن و دو تا بچه و مستاجر و اگه یه روز سر کارم نرم بنده رو از کار اخراج میکنن
  متاسفانه بنده با یه سایت کلاهبردار سهم چاق کن آشنا شدم که زندگی منو نابود کرد اسم سایت …. بود
  حالا اگه شما یه پکیج آموزشی تهیه بفرمایید و به قیمت کلاسها باشه و فقط هم بر روی یک کامپیوتر نصب بشه لطف بزرگی کردید در حق اینجانب و دیگر هموطنان
  با تشکر و سپاس فراوان

  پاسخ
  • حسین حیدرپور
   حسین حیدرپور گفته:

   سلام
   حق با شماست و متاسفانه شارلاتان بازی و سوء استفاده در حوزه آموزش تحلیل تکنیکال بی داد می کند و افراد بی سواد با اندک سواد و بدون تجربه شروع به آموزش حضوری و مجازی می کنند و این امر در دراز مدت باعث بی اعتمادی برای کارآموزان شده است.
   اینکه آموزش را به صورت سی دی های آموزشی ارائه نمی کنیم به دو دلیل است :
   ۱- همین شارلاتان ها که کلاه افرادی مثل شما رابر می دارند کلاه افرادی که سال ها در پی یادگیری و یاد دادن بوده اند را نیز بر می دارند. در کلاس های حضوری نکات و ریزکاری هایی را برای کارآموزان باز می کنیم که شاید نظیر آن در هیچ کلاس و آموزشی وجود ندارد. کافی است یکی از افراد نامبرده به این نکات دست یابند! همه را به نام خود زده و مثلا با نصف قیمت راهی بازار می کنند و تازه خود را پیش دیگران حق به جانب جا می زنند و می گویند به جای این که در کلاس های گران قیمت فلان استاد شرکت کنید ، آموزش های با نصف قیمت ما را خریداری کنید!
   ۲-آموزش از طریق مالتی مدیا و مجازی هر چند برای دوستان خارج از تهران که به کلاس ها دسترسی ندارند بسیار مناسب است اما از کیفیت لازم برخوردار نیست و حداکثر در بهترین حالت ۶۰-۷۰ درصد کیفیت کلاس حضوری را دارد. پرسش و پاسخ های بی شمار به همراه نمودارهای متنوع را سر کلاس با دوستان بحث می کنیم و اینها نقاط قوت کلاس حضوری است که آن را چندین سر و گردن از کلاس های مالتی مدیا و مجاری بالا تر می برد.
   سلامت و موفق باشید

   پاسخ
 8. سارا
  سارا گفته:

  باسلام
  من تمام مراحل رو رفتم ولی وقتی میخوام فایل اکسل رو که تبدیل به csv کردم وارد نرم افزار موتیویو کنم ارور میده ممنون میشم راهنماییم کنید.

  پاسخ
  • حسین حیدرپور
   حسین حیدرپور گفته:

   سلام
   این ارر می تونه به خاطر اشتباه در فرآیند فراخوانی در موتیو ویو باشه که به درس ما مرتبط نیست. از طرفی می تونه به خاطر ساختار فایل CSV شما باشه که در این صورت نشان دهنده این است که شما با دقت کارها رو انجام ندادید.
   شما ساختار همه ستون ها را مجددا چک بفرمایید اما اشکالی که اکثریت دارند ، فرمت تاریخ می باشد ، فرمت تاریخ عینا و دقیقا باید طبق توضیحات باشد و گرنه نرم افزار ارر می دهد.

   پاسخ
 9. morteza
  morteza گفته:

  با سلام خدمت استاد گرامی
  استاد من متاسفانه شرایط شرکت در کلاس جنابعالی رو ندارم چون سرباز هستم اما یک سوال از خدمت جنابعالی دارم که ممنون میشم اگر پاسخ بدهید و کمک شایانی به من می کنید چون من ساعت ها برای این روش وقت گذاشتم و تقریبا چندین مرتبه کتاب را خواندم و سعی در موج شماری های متعددی داشتم اما فقط یک مورد اشکال میدونم که در داده های کش دیتا در نرم افزار موتیوویو هست و اینکه وقتی من میخوام نمودار رو بصورتی تنظیم کنم که بصورت مربع باشه و بتونم قانون خنثایی را به درستی برروی ان اجرا کنم متاسفانه نمیدونم چطوری و چه ضریبی را در قسمت scalling نرم افزار وارد کنم که مطمین بشم که زوایای امواج به درستی نشان داده بشوند.

  پاسخ
 10. حسین حیدرپور
  حسین حیدرپور گفته:

  سلام
  دوست عزیزم مطالبی که شما زیر این پست پرسیدید هیچ ربطی به این آموزش ندارد و صرفا پاسخ سوالات تخصصی مرتبط با آموزش های منتشر شده داده می شود.
  از طرفی روال کاری ما اینست که در سایر بخش ها فقط به سوالات تخصصی کارآموزان نئوویو سنتر پاسخ می دهیم.
  موفق باشید

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *