موج شماری شاخص کل بورس تهران (16)

Pen-Icon-02

نویسنده : حسین حیدرپور

Time-Icon-01

زمان مطالعه : 6 دقیقه

Calendar-Icon-01

تاریخ : 8 اردیبهشت 1402

Pic-23Dec2023-03

موج شماری شاخص کل بورس تهران یکی از چالش برانگیزترین تحلیل‌های بورسی است که شرایط خاصی در آن وجود دارد. در آخرین تحلیلی که 4 ماه پیش ارائه کردیم پایان کارکشن 26 ماهه رو اعلام کردیم و حداقل تارگت را سقف قبلی دانستیم که با سرعت بدان رسیدیم.

در صورت نیاز به مطالعه تحلیل قبلی به ” شمارش نئوویو شاخص کل (15) ” رجوع بفرمایید.

هم‌اکنون با پایان این کارکشن شرایط جدیدی بر بازار سرمایه حاکم است و می‌دانیم سرنوشت اکثریت سهام‌های خوب بازار به سرنوشت شاخص کل بورس تهران رقم خورده است.

لذا قبل از هر بحث پیرامون آن به آپدیت تحلیل نئوویو شاخص کل که در کش دیتای ماهانه به روز شده است دقت فرمایید :

موج شماری شاخص کل بورس تهران

موج شماری شاخص کل بورس تهران توسط حسین حیدرپور

صعودی که تقریبا از ابتدای آبان 1401 شروع شده از دید من صرفا بخش کوچکی از روند صعودی میان‌مدتی و بلکه بلند‌مدتی شاخص بورس است که باعث رشد بیش از 90 درصدی مقدار شاخص شده است.

تقریبا ساختار این صعود مشابه با ساختار بسیاری از سهم های بازار در این مدت است. طبق این موج شماری انتظار داریم شاخص کل کم کم وارد فاز اصلاحی در کوتاه مدت شود و احتمالا اصلاح قیمتی‌ای کمتر از 15-10 درصد نسبت به سقف خود داشته باشد.

توجه کنید با چنین اصلاحی احتمالا سهم‌های بازار اصلاحی 15-30 درصدی را تجربه خواهند کرد.

بر اساس موج شماری شاخص کل بورس تهران برای قسمت جاری شمارش جایگزینی بدین صورت وجود دارد که موج e را می‌توانیم به صورت تک موج سه واحدی نیز در نظر بگیریم که در این صورت اصلاحی بسیار جزیی‌تر نسبت به حالت قبلی داریم و پس از آن موج g تشکیل خواهد شد (در حالی که در نمودار بالا موج e تک واحدی در نظر گرفته شده است).

هر اصلاح سنگینی که منجر به شکست 2.1 میلیون واحد به سمت پایین شود هشداری مبنی بر تحلیل نادرست و حد ضرر نهایی این تحلیل 1.5 میلیون واحد است که نشان دهنده تحلیل نادرست به صورت قطعی است!

خلاصه و نتیجه تحلیل :

با توجه به انتظاری که از این صعود داریم ، در شرایط حداقلی تشکیل یک الگوی دوگانه/سه‌گانه انتظاری نا‌معقول نیست (به مدت حداقل 11 ماه) و چه بسا یک الگوی استاندارد نیز بتواند برای بلند‌مدت (به مدت حداقل 22 ماه) تشکیل شود. فعلا سناریوی اول را دنبال می‌کنیم که تارگت‌های قیمتی و زمانی بسیار کمتری نسبت به صعود بلند مدت در قالب الگوی استاندارد دارند.

تارگت‌های این صعود به صورت زیر محاسبه شده‌اند (بر اساس میلیون واحد) :

1- ناحیه 2.670 – 2.510 واحد

2- ناحیه 3.383 – 3.145 واحد

3- ناحیه 4.235 – 4 واحد

4- ناحیه 5 – 4.960 واحد

5- ناحیه 6.4 – 6 واحد

6- ناحیه 7.2 واحد

7- ناحیه 8.1 – 8 واحد

برای الگوی دو یا سه‌گانه تارگت‌های دوم تا چهارم منطقی به نظر می‌رسد که با توجه به مومنتوم بازار می‌توان به آنها دست یافت.