منظور از WXY و WXYXZ چیست؟

در نکات کاربردی قبلی تمامی کارکشن های مجاز الیوت را دسته بندی کردم و هیچ کارکشن دیگری وجود ندارد که در آن دسته بندی جای نگیرد. در این متن قصد دارم به یکی از رایج ترین اشتباهات الیوت کاران ارتودوکس (سنتی) بپردازم :
برای نام گذاری امواج کارکشن ها از حروف انگلیسی نظیر a و b و c و … استفاده می کنیم که به این لیبل ها ، لیبل پیشرفت گفته می شود.
برای ترکیبات کامپلکس غیر استاندارد از لیبل خاصی استفاده نمی کنیم و برای مثال یک ترکیب دو گانه با فرمت زیگزاگ+ مثلث را به صورت a-b-c ++ x ++ a-b-c-d-e نام گذاری می کنیم. در نئوویو این لیبل گذاری بسیار فنی تر انجام می شود و دوگانه ی مذکور را به صورت زیر نمایش می دهیم :

:5-:F3-:s5++x:c3++:F3-:c3-:c3-:sL3-:L3

علاوه بر پریچر (پرکتر) که به الگوی ترکیبی دوگانه و الگوی ترکیبی سه گانه به صورت بسیار اجمالی اشاره کرد ، رابرت بالان از جمله کسانی بود که در زمان خود برخی از ترکیبات دو گانه و سه گانه را بیشتر تشریح کرد (که در جای خود بسیار عالی بود) ، همچنین این اساتید برای دو گانه ها و سه گانه ها نیز از نام گذاری خاصی استفاده کردند.
بالان همه ی ترکیبات دوگانه را به صورت WXY و همه ی ترکیبات سه گانه را به صورت WXYXZ نام گذاری کرد. طبق توضیحاتی که در مورد کارکشن ها دادم ، حروف W و Y و Z هر کدام به تنهایی یک کارکشن استاندارد ساده یا استاندارد کامپلکس می باشد. توجه داشته باشید به هیچ عنوان W و Y و Z نمی توانند یک کارکشن کامپلکس غیر استاندارد باشند چرا که در این صورت ترکیب حاصل هیچ کارکشن مجاز الیوت را تشکیل نمی دهد!
متاسفانه بسیاری از الیوت کاران ارتودوکس به دلیل عدم شناخت کارکشن ها با سرعت زیادی W و Y و Z را روی پیوت های اصلی یک کارکشنی که نمی دانند چیست! نصب می کنند و سپس به اشتباه هر WXY یا WXYXZ را یک W بزرگتر یا یک Y بزرگتر و … در نظر می گیرند و تا روند بر نگردد این کار ادامه دارد! و هیچ وقت از خود سوال نمی کنند با این کار آیا هیچ کدام از الگوهای مجاز الیوت تشکیل می شود یا خیر!؟
بنابراین هر ترکیب دو گانه WXY یا سه گانه WXYXZ اگر بخواهد جزو ترکیب بزرگتری بشود ، صرفا می تواند موج a یا موج b یا موج c ( به جز موج c از فلت و زیگزاگ) یا موج d یا هر موج کارکشن دیگری از یک ترکیب بزرگتر باشد.

نکته ای در مورد x موج :

یک ایکس موج یک کارکشن ( از هر نوعی ) است پس در سیستم بالان یک ایکس موج اگر بخواهد پیچیده شود می تواند یک WXY یا WXYXZ باشد.

بنابراین لازمه ی استفاده از لیبل های WXY و WXYXZ شناخت کارکشن های استاندارد و غیر استاندارد است نه این که روی هر موجی که نمی دانستیم چه الگویی است ، به خاطر عدم فهم آنها ، با سهل انگاری این لیبل ها را نصب کنیم.

نویسنده : حسین حیدرپور

تاریخ : 26 اسفند 95

مطالبی که ممکن است دوست داشته باشید

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *