آموزش تخصصی رسم کش دیتا در نرم افزار اکسل – قسمت دوم

همان طور که در آموزش رسم کردن کش دیتا (1) گفته شد کش دیتا ، خطی است که با استفاده از دو نقطه High و Low ترسیم می شود.

دو نکته ی مهم در ترسیم کش دیتا وجود دارد که باید بدان توجه کرد :

1- پیدا کردن تقدم و تاخر High و Low

2- ترسیم هر کش دیتا در یک شیار زمانی جداگانه

اگر بخواهیم بحث را بیشتر باز کنیم ، منظور از پیدا کردن تقدم و تاخر High و Low این است که ببینیم در تایم مرجع در یک کندل High زودتر اتفاق افتاده است یا Low . تایم مرجع همان تایم فریم اصلی تحلیل است برای مثال برای تهیه کش دیتای روزانه ، کندل های روزانه در چارت موجود است و High و Low هر کندل نیز به راحتی مشحص است اما برای اینکه بدانیم کدام زودتر رخ داده است باید هر کندل را در تایم فریم های پایین تر مورد بررسی قرار دهیم.

این که چقدر باید تایم فریم را کم کنیم ، بهتر است تایم فریم را تا 1/40 تایم مرجع کاهش دهیم و تقدم و تاخر را در آنجا پیدا کنیم. برای مثال در بازارهای 24 ساعته برای تولید کش دیتای روزانه بهتر است از تایم فریم M30 استفاده شود و یا در بورس تهران باید برای تهیه کش دیتای روزانه  از تایم فریم M5 استفاده شود. 

اما منظور از شیار زمانی چیست ؟

شیار زمانی شامل دو خط عمودی با فاصله ی دلخواه است. خط عمودی اول مربوط به High یا Low ای که زودتر اتفاق افتاده و خط عمودی دوم مربوط به High یا Low ای که دیر تر اتفاق افتاده ، می باشد. توجه کنید برای هر کندل در تایم مرجع باید یک شیار جداگانه در نظر گرفت به طوری که عرض تمامی شیارها دقیقا با هم برابر باشد.

پس از اعمال High و Low روی شیارهای زمانی مذکور ، کافی است ، نقطه ی اول روی شیار اول را به نقطه ی دوم از شیار دوم وصل کنیم. به این خط مستقیم ، کش دیتای آن تایم مرجع گفته می شود.

مثال:

برای این که مفاهیمی که توضیح داده شد را بهتر متوجه شوید یک مثال را با هم بررسی می کنیم :

به نمودار GOLD نگاه کنید ، می خواهیم کش دیتای روزانه را برای چند کندل با هم تهیه کنیم. کندل 25 ژانویه 2018 یک کندل نزولی است که دارای High=1366.06 و Low=1342.47 می باشد.

آموزش رسم کردن کش دیتا

آموزش رسم کردن کش دیتا در نئوویو سنتر

واضح است که از روی فرم بادی کندل نمی توانیم تقدم و تاخر High و Low را تعیین کنیم پس همین کندل را در تایم فریم M30 مورد بررسی قرار می دهیم.اگر به شکل زیر نگاه کنید واضح است که ابتدا High اتفاق افتاده و سپس Low.

آموزش رسم کردن کش دیتا

آموزش رسم کردن کش دیتا در نئوویو سنتر

سپس موقع آن است که یک شیار زمانی شامل دو خط عمودی برای این روز در نظر بگیریم و روی شیار اول عدد High را یادداشت کنیم و روی شیار دوم عدد Low و در نهایت این دو نقطه را به هم متصل کنیم.

آموزش رسم کردن کش دیتا

آموزش رسم کردن کش دیتا در نئوویو سنتر

بنابراین بدین صورت کش دیتای روز 25 ژانویه را ترسیم کردیم. حال برای روی 26 ژانویه نیز همین کار ها را انجام می دهیم و تقدم و تاخر High و Low را پیدا می کنیم و سپس در یک شیار زمانی مخصوص به خود ترسیم می کنیم. به شکل زیر دقت کنید :

آموزش رسم کردن کش دیتا

آموزش رسم کردن کش دیتا در نئوویو سنتر

تا اینجا کش دیتای روزانه GOLD را برای دو روز طبق مطالبی که گفته شد ترسیم کردیم. حال موقع آن است که این دو کش دیتا را توسط یک خط واسط مستقیم به یکدیگر وصل کنیم. برای این کار کافی است انتهای کش دیتای اول را به نزدیک ترین نقطه از کش دیتای دوم متصل کنیم. در این صورت شکل پیوسته زیر بدست می آید:

آموزش رسم کردن کش دیتا

آموزش رسم کردن کش دیتا در نئوویو سنتر

نتیجه :

به همین ترتیب برای همه ی کندل ها در تایم مرجع عمل می کنیم و ابتدا هر کش دیتا را در شیار زمانی مخصوص به خود با توجه به تقدم و تاخر High و Low ترسیم می کنیم و سپس کش دیتاها را طبق مطلب فوق به یکدیگر متصل می کنیم تا نمودار نئوویو به صورت کش دیتا حاصل آید.

توجه کنید عرض فاصله بین هر دو شیار زمانی دقیقا باید برابر با عرض هر شیار باشد.

در ادامه نحوه ی ترسیم آن در نرم افزار‌ها آموزش داده می شود که برای مشاهده آن می توانید روی ” آموزش جامع رسم کش دیتا (3) ” کلیک کنید.

نویسنده : حسین حیدرپور

تاریخ : 21 اسفند 96

مطالبی که ممکن است دوست داشته باشید

24 پاسخ
 1. بهنام
  بهنام گفته:

  سلام برای رسم کش دیتا در اکسل و موتی ویو ایا تایم ها را باید با ساعت ایران وارد کنیم یا نه

  پاسخ
 2. محسن
  محسن گفته:

  با عرض سلام وخسته نباشید خدمت استاد عزیز
  برای رسم کش دیتا دریک زمان مرجع برای مثال هفتگی اگر درطول یک هفته بازارتعطیل باشد برای رسم کش دیتا باید چه کنیم این فاصله زمانی را نادیده بگیرم یا کاردیگه ای باید انجام دهیم.

  پاسخ
 3. Iman
  Iman گفته:

  این روش قدیمی توسط خود آقای نیلی 15 سال پیش رد شده است!
  پرسش و پاسخ از شخص آقای نیلی:

  Question of the Week: 1/23/2006
  You mention several ways to plot data in MEW, which is the best?
  Answer:
  The discussion in Chapter 2 (pages 9-12) of Mastering Elliott Wave on plotting data is often misunderstood. When the book was written, access to market data was not what it is today – personal computers were in their infancy. With high, low, close cash data now easy to obtain on a daily (and even an intra-day) basis, the best way to track wave structure is to plot the high and low of each session (whether hourly, daily, weekly, etc.) in the order they occurred in real-time. That is the method I use for all NEoWave CHART services.

  پاسخ
  • حسین حیدرپور
   حسین حیدرپور گفته:

   دوست عزیز راجع به چیزی که نمی دانید این قدر محکم اظهار نظر نکنید!
   همین متنی را که فرستادید یک بار دیگر با دقت مطالعه کنید
   روشی که در این دروس آموزش داده شده است روش قدیمی کتاب نیست بلکه آموزش ترسیم کش دیتاست

   پاسخ
 4. رامین
  رامین گفته:

  سلام. استاد کندل ها به صورت قراردادی (با توجه به ساعت معاملات و تقویم) ایجاد می شوند اما ممکنه امواج لزوما منطبق بر این قرارداد نباشند. مثلا ممکنه یک نمادی در هفته 2 روز معامله شده باشه و درهفته ای دیگر 5 روز به همین جهت کندل هفتگی میتونه شامل تعداد کندل های روزانه متفاوتی بوده باشه . اگه برای رسم کش دیتا بیایم کندل های روزانه رو 5 روز 5 روز جدا کنیم نهایتا کش دیتا با حالتی که بیایم روزهای داخل یک کندل هفتگی رو جدا کنیم متفاوت خواهد شد. در نرم افزار متاتریدر شیارهای زمانی که ایجاد میشه به صورت قراردادی و با توجه به تقویم هستند حالا اگه این شیارها رو به سمت چپ یا راست شیفت بدیم کش دیتای متفاوتی ایجاد میشه . آیا جهت ساخت کش دیتا با تایم فریم بالاتر جدا کردن کندل ها به صورت مساوی بهتر است یا اینکه بر مبنای کندل هفتگی – ماهانه انجام بشه؟

  پاسخ
  • سعید هوشیار
   سعید هوشیار گفته:

   این فقط دیدگاه و نظر شخصی بنده ست و امیدوارم بتونه کمکتون کنه. طبق گفته آقای نیلی در بازارهای 24 ساعته پیدا کردن منطقه ی زمانی تماما بسته به یک کشور هست و مابقی دنبال کننده روند محسوب می شوند. پیدا کردن این نقطه زمانی خاص کمی خارج از دسترس به نظر میرسد. اما شخصا به تجربه ثابت شده که شروع استخراج کش دیتا از بالاترین یا پایین ترین سقف در جفت ارزها (البته با مقدار ثابت زمانی برحسب کندل. مثلا برای استخراج کش دیتا روزانه در تایم فریم 30 دقیقه, 48 کندل در نظر بگیرید, با این کار شکاف های قیمتی در زمان باز و بسته شدن را نادیده می گیرید) راحت ترین و مطمین ترین کار ممکن است و بیشترین شباهت را به امواج الیوت نشان می دهد. البته این کار احتیاج به استخراج مقدار زیادی از دیتا ی یک سهم یا جفت ارزدارد.

   پاسخ
 5. محسن
  محسن گفته:

  با سلام و عرض ادب
  استاد من در مفید تریدر در تایم پنج دقیقه با فشردن کلید کنترل و وای شیارهای زمانی ایجاد میکنم که هر شیار نشانگر یک روز یا یک کندل روزانه هست نقاط h و l را به ترتیب اتفاق به هم وصل میکنم و اون دو خط رو هم بهم اینطوری یک کش دیتا رو میسازم با توجه به اینکه گفتید عرض این شیارها باید باهم برابر باشد آیا این کار من صحیح هست یا خیر چون در بازار ایران این شیارها باهم برابر نمیشه؟ متشکرم

  پاسخ
  • حسین حیدرپور
   حسین حیدرپور گفته:

   با سلام
   کار شما صحیح نیست و در کانال کشی و اسکیل ظاهری الگو ها به مشکل می خورید. H و L را از آنجا استخراج و در یک فایل اکسل بنویسید.

   پاسخ
 6. ساطع
  ساطع گفته:

  با عرض سلام و ادب.سوالی عجیب ذهنم را مشغول کرده . اگر کش دیتا برای یک کندل روزانه همان های و لو کندل باشد(با توجه به مثال بالا که فرمودید) و ما فقط به دنبال تقدم و تاخر زمانی باشیم ؟! که یک تایم فریم پاینتر هم میتوانیم آن را پیدا کنیم و با اکسل می شود فرمول نویسی ساده کرد و نیاز به کار دستی خیلی کمی دارد.

  پاسخ
  • حسین حیدرپور
   حسین حیدرپور گفته:

   سلام
   همیشه این طور نیست ، ممکنه شما مجبور بشید تا تایم M1 هم برای برخی کندل ها تایم رو کم کنید ، از طرفی برخی استثناها در این زمینه وجود دارد که صرفا شهودی است و توسط تحلیل گیر باید اعمال شود.
   دقیقا این ها عاملی هستند که خط بطلان روی سیستم های اندیکاتوری بی ارزشی می کشند که به عوام فروخته می شود!

   پاسخ
 7. علی
  علی گفته:

  سلام
  اول از همه تشکر کنم از زحماتتون.ممنون بابت آموزش و پاسخ گویی.
  گفته شد که در صورت داشتن مثلا دو سقف مساوی کش دیتا به صورت H-L-H نوشته شود. اما در تایم فریم های بزرگتر مانند روزانه به صورت چشمی کاملا و به وضوح H_L_H داریم اما طبعا بین دو H اختلاف قیمت وجود خواهد داشت. می توانیم فقط به دلیل اختلاف قیمت از نوشتن سه نقطه ای صرف نظر کنیم ؟
  در این صورت حرکت بازار را از دست نمیدهیم ؟؟؟

  پاسخ
   • محمد
    محمد گفته:

    سلام استاد واقعا خیلی استفاده کردم از مطالبتون ولی واقعا به یه مشکل خوردم .میشه نحوه ی ترسیم ۳ نقطه ای رو بگین ؟ مثلا اگر من اون باکس زمانی رو که میخوام نصف کنم و ۳ نقطه ای انجام بدم اون وقت باید کلا تمام باکس هارو نصف کنم تا تایم به مشکل نخوره ؟؟ کلا یه راهنمایی میتونین بکنین در مورد شرایط این HLH

    پاسخ
 8. کسرا
  کسرا گفته:

  سلام ممنونم از اموزش خوبتون من هم در فارکس کار میکنم و هم در باینری آپشن جاب . این آموزشتونو از امروز میخوام داخل تمارینم انجام بدم
  ممنون از شما

  پاسخ
 9. رامین
  رامین گفته:

  سلام.اخیرا یک اندیکاتور کش دیتا توسط یکی از اساتید نئوویو ایران در شیراز منتشر شده و بصورت فروشی در اختیار کاربران قرار می گیره، آیا این اندیکاتور میتونه پوشش دهنده کش دیتای دستی یا اکسلی باشه؟
  تشکر

  پاسخ
 10. محسن
  محسن گفته:

  سلام استاد گرامی
  در بازار ایران به دلیل وجود بسته شدن سهم در بعضی از روزها حالا یا به دلیل افزایش بیش از بیست درصد و یا غیره اندازه خط های عمودی یک اندازه نمیشه در این جور مواقع باید چه کرد ممنون میشم اگر راهنمایی کنید .

  پاسخ
 11. فرید
  فرید گفته:

  سلام جناب حیدرپور
  اگر یک روزی کلا صف خرید یا فروش باشه و در واقع در شیار زمانی مربوط به اون روز فقط یک دیتا وجود داشته باشه باید چکارکنیم؟
  اگه دو تا دیتای تکراری وارد کنیم برای اون روز موج خنثی بوجود میاد.

  پاسخ
 12. mehrzad
  mehrzad گفته:

  درود خدمت استاد
  برای وارد کردن داده ی کش دیتا در موتیویو یک بخش زمانی وجود دارد اون رو به چه صورتی باید انتخاب کرد؟
  مث کش دیتای روزانه بر اساس تایم یک ساعته تهیه کردیم و در موتیویو روی 30 دقیقه چارت رو تنظیم کنیم
  با تشکر

  پاسخ
  • Mr NEoWave
   Mr NEoWave گفته:

   سلام
   تنظیمات موتیو در این زمینه هیچ اهمیتی ندارد و یکی را به دلخواه انتخاب کنید که نمودارتان با نمودار اکسل هم خوانی داشته باشد.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.